Jak zapojit elektrický ohradník pro psa
Pes je věrným společníkem. A ochráncem našeho domu. Ale znáte je. Jak to jen jde, taky se rádi toulají. Pak je vidíte, jak prohánějí sousedova kocoura nebo dovádějí na rušné ulici. Tam jim ale hrozí srážka s autem. Domluva nepomáhá, opravený plot je nezastaví, protáhnout se sebemenší skulinou. Poradili vám známí zkusit elektrický ohradník, ale bojíte se, že ho nezvládnete sestavit? Nemějte obavy. O tom, že instalovat ohradník je docela snadné, vás přesvědčí i tento článek.
1. Nákres vám pomůže se vyhnout nečekaným překážkám
Překážkami mohou být bazén, zahradní domek, studna, cesta nebo i sousedův podobný elektrický plot. Určete si na nákresu místo vysílače signálu. Mělo by to být suché místo v blízkosti elektrické zásuvky. Nezapomeňte, že vysílač nesmíte umístit v blízkosti velkých předmětů z kovu: kotel, pračka nebo i dveře. U vysílače – základny by měla být možnost vyvézt drát ven.
Mate vybráno? Do plánu zaneste, kudy elektrický plot povede. Platí pravidlo, že drát musí tvořit uzavřenou smyčku. Jak vidíte na příkladu, ohraničit můžete nejen zahradu, ale i její části: bazén, kam by pes mohl spadnout, nebo záhon se vzácnými květinami.
Tipy na vedení drátu:
- používejte více než 15 metrů drátu,
- nenatahujte ho souběžně s elektrickým či telefonním vedením,
- ani v prostoru užším než 2 metry.
2. Než drát zakopete do země, systém vyzkoušejte
Drát položte v celé délce uvažovaného vedení plotu. Teprve pak ohradník spojte s vysílačem. A vysílač zapojte do zásuvky. Kontrolní světla vám ukáží, zda je systém správně zapojení nebo zda je drát někde přerušený. Svítí dioda OK a dioda power? Výborně, zvládli jste to. Systém tedy vyzkoušejte i s obojkem pomocí testovací výbojky.
S testovací výbojkou projděte trasu tak, abyste obojek drželi ve výšce krku svého psa. Sledujete varovný tón a svit výbojku a podle nich zkoušejte šířku zadržovacího pole. Čím širší pole bude, tím bude větší šance, že toulavého psa zadrží. Projděte i volnou část pozemku a hledejte zbloudilé signály. Šířku signálního pásu (vzdálenosti od drátu k bodu, kde výstraha začne fungovat) nastavte pomocí kolečka na vysílači. Když je vše podle vašich představ, nic nebrání umístit drát do země.
3. Zakopaný ohradník je lépe chráněný
Elektrický plot do země zakopat nemusíte, ale pro jeho ochranu je lepší, když jej pod zem umístíte. Nemusíte kopat hluboko, drát uložte zhruba 3 cm pod povrch. Pokud ohradník křižuje chodníky či jiné komunikace, udělejte do nich motorovou pilou s brusnou čepelí 2cm hluboký zářez. Umístěte kabel do zářezu a řez zalijte asfaltem. Po zakopání drátu ohradník znovu otestujte. Pokud vše funguje, jak jste si naplánovali, začněte učit na psa obojek.
4. Při výcviku psa buďte i vy hraví. A trpěliví
Než začnete se samotným výcvikem, nechte pejska, ať si na nový elektrický obojek zvykne. A nespojí si ho s impulsy. Naučte pak pomocí hry a odměňování psa nevstupovat do vymezené zóny. Teprve až se naučí do zóny vymezené elektrickým ohradníkem nevbíhat, vysílač zapněte.
Psi jsou jako my – lidé. Každý z nich je originál a jejich chování a reakce bohužel nemůžeme dopředu znát. Pokud se váš pes chová agresivně, konzultujte užití elektrického obojku raději s kynologem.
- Zůstaňte pozitivní a hraví během výcviku.
- A nikdy nepokračujte ve výcviku, pokud pes ztrácí zájem.